تغذیه و سلامت

بسیاری از مطالعات علمی نشان می دهند روغن زیتون در جلوگیری و درمان بیماری های قلبی مفید می باشد.مطالعات نشان می دهد روغن زیتون با کنترل سطح کلسترول بد (LDL) و افزايش كلسترول خوب (HDL) باعث جلوگيري از بيماري هاي قلبي مي شود. روغن زیتون بالاترین درصد اسید های چرب تک اشباع نشده (امگا9) را بین روغن ها دارد. تحقیقات نشان می دهند کسانی که در روز دو قاشق غذاخوری (23 گرم) از روغن زیتون مصرف کنند اکسیداسیون کمتر کلسترول بد  (LDL) و سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها مخصوصا فنول ها را در خون نشان می دهد. روغن زیتون منبع بسیار خوبی از امگا9 ، آنتی اکسیدان ها و مخصوصا ویتامینE و فنول ها می باشد.


ادامه مطلب

ابتدا نکته مهم که باید به آن توجه کرد این است ک کلسرل به خودی خود برای بدن بد نیست بلکه بدن به کلسترول جهت عملکرد مناسب نیاز دارد. در واقع بالانس بین سه کلسترول (کلسترول بد (LDL) و كلسترول خوب (HDL) و تری گلیسرید) در بدن تعیین می کند که آیا بهینه ترین حالت فراهم شده است.

کلسترول ماده مومی شکل، نرم ومانند چربی است که در جریان خون و تمام سلول های بدن موجود است. داشتن کلسترول طبیعی است. کلسترول یکی از نقش مهمی را در سلامت بدن دارد زیرا برای تولید غشای سلولی و بعضی هورمون ها و همچنین در دیگر نیاز های بدن مصرف می شوند. اما وجود کلسترول زیاد در خون یک خطر اصلی برای بیماری های قلبی و عروقی ( که منجر به حملات قلبی) و سکته مغزی می شود.


ادامه مطلب

یک سوال که اغلب پرسیده می شود این است که وقتی روغن زیتون حرارت داده می شود و یا برای سرخ کردن مورد استفاده قرار می گیرد چه اتفاقی برای آن می افتد؟ نکته مهم در مورد پخت و پز با هر روغن (زیتون و یا غیر زیتون) این است که حرارت به اندازه ای نباشد که دمای آن از نقطه دود روغن بالاتر رود. نقطه دود به دمایی گفته می شود که روغن یا چربی مورد استفاده در پخت و پز شروع به تجزیه شدن بکند. دود کردن یا سوختن ماده مزه نا مطلوبی را به غذا می دهد.


ادامه مطلب


   محاسبه میزان اضافه وزن