تغذیه و سلامت

انجمن دیابت آمریکا به خوردن کمتر چربی های اشباع که ناسالم هستند سفارش می کنند. چربی های اشباع میزان کلسترول خون را بالا می برند. کلسترول خون بالا یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی است و افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بالا در برابر بیماری های قلبی هستند آنها توصیه به جایگزینی چربی های اشباع با چربی های غیر اشباع مانند روغن زیتون دارند. مزیت دیگر روغن زیتون پایین آوردن میزان سطح تریگلیسرید مرتبط می شود. جبران تمایل به سطوح بالای تریگلیسرید که بیماران دیابتی از آن رنج می برند و آنها را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد از خواص روغن زیتون است.


ادامه مطلب

مطالعات نشان می دهد روغن زیتون در کاهش بروز خطر برخی از سرطان ها، مخصوصا سرطان سینه، روده بزرگ، تخمدان، رحم، پروستات موثر است.

یک مطالعه که در ژانویه 2005 در مجله آنکولوژی به چاپ رسید، بیان شد که اسید اولئیک ( یکی از اجزا اصلی روغن زیتون) توانایی کاهش اثر آنکوژن را دارد. ( آنکوژن ژنی است که سلول میزبان را به سلول سرطانی تبدیل می کند) این آنکوژن خاص با رشد سریع سرطان پستان وابسته می باشد نتیجه گیری محققان این بود که اسید اولئیک زمانی که با دارو درمانی ترکیب می شوند باعث تحریک خود تخریبی تهاجمی سلول های سرطانی مقاوم به دارو می شود. در نتیجه به درمان سرطان کمک می کند. در مطالعات انجام شده روغن زیتون تاثیر مثبتی را روی سرطان پروستات و رحم دارد.


ادامه مطلب


   محاسبه میزان اضافه وزن