تغذیه و سلامت

روغن زیتون و تاثیر آن بر فشار خون

میزان فشار خون سالم، یک شاخص از میزان سالم بودن رگ های بدن است. هنگامی که سطح فشار خون از تعادل خارج شود، می تواند نشانه یک حمله بالقوه قلبی با سکته مغزی باشد. فشار خون بالا اغلب با آلترواسکلروز( سفت و ضخیم شدن رگ ها) ایجاد می شود. هنگامی اتفاق می افتد که اکسید حاصل از ذرات کلسترول LDL به دیوار رگ ها بجسبد. در نهایت این ذرات ایجاد و تشکیل پلاک می کند و باعث باریک شدن رگ های خونی و یک حجم کار سنگین روی قلب که نقش پمپاژ حاوی اکسیژن به تمام نقاط بدن قرار می دهد.


اولئوروپین یکی از ترکیبات خاص در روغن زیتون است که به طور مستقیم با رسوب داخل رگ ها مبارزه می کند. اولئوروپین توسط دانشمندان برای جلوگیری از اکسید شدن کلسترول LPL و چسبیدن به دیواره های شریانی یافت شد.

رژیم غذایی چربی های اشباع با فشار خون بالا همراه است. اما چربی های غیر اشباع در کاهش فشار خون نقش دارند. در تحقیقاتی که در ایتالیا انجام شد 23 نفر تحت رژیم غذایی هر دو اسید چرب غیر اشباع امگا9 (روغن زیتون) و امگا6 (روغن آفتابگردان) به مدت یک سال قرار گرفتند. نتیجه اصلی مطالعه کاهش مصرف قرص ضد فشار در افرادی بود که روغن زیتون مصرف می کردند و فقط چهار ماه در رژیم غذایی روغن زیتون مصرف دارو ها را قطع کردند در حالی که در کسانی که روغن آفتابگردان مصرف می کردند تاثیر کمی داشت.

سطح کلسترول و تریگلیسرید در کسانی که در روغن زیتون مصرف می کردند پایین تر بود. در هر 10 گرم روغن زیتون 5 میلی گرم پلی فنول های آنتی اکسیدان وجود دارد. (در روغن آفتابگردان وجود ندارد) پلی فنول باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی می شود همچنین این ماده فشار خون را پایین می آورد. آنتی اکسیدان ها اسید نیتریک را کاهش می دهند. اسید نیتریک ماده ای است که در بدن به عنوان بالا برنده فشار خون شناخته می شود.


منبع:


   محاسبه میزان اضافه وزن