تغذیه و سلامت

روغن زیتون و تاثیر آن بر روی آرتروز

برای کاهش درد و تورم التهاب مفصل ناشی از آرتروز اکثر افراد بیش از حد از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوبروفن، آسپرین و یا ناپروکسن استفاده می کنند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که اثرات ضد التهابی روغن زیتون می تواند مانند یک دوز روزانه ایبوبروفن در کاهش شدت آرتروز عمل کند و یک درمان طبیعی برای مشکل آرتروز می باشد.


مصرف چربی در رژیم غذایی در بیماری های مانند آسم و آرتروز نقش منفی دارد اما بستگی زیادی به نوع چربی که مصرف می شود دارد. رژیم غذایی مدیترانه ای از جمله روغن زیتون و چربی غنی از امگا 3و6 در درمان آرتروز مفید می باشد. استفاده از چربی های حیوانی، روغن جامد و روغن های گیاهی مثل روغن ذرت باعث تشدید آرتروز می شود.

چربی های تک اشباع نشده در روغن زیتون (امگا9) توسط بدن برای تولید مواد ضد التهابی مورد استفاده قرار می گیرد. با کاهش التهاب، این چربی ممکن است قادر به پیشگیری یا کاهش شدت بیماری هایی مانند آسم و ورم مفاصل شود زیرا غشای سلول های غیر ملتهب مایع بیشتری دارند و بهتر می توانند مواد مغزی را به سلول انتقال و مواد زائد تولیدی را از سلول خارج کنند.

به تازگی یک ماده در روغن زیتون به نام اولئوکانتال شناخته شده و یکی از ترکیبات اصلی روغن زیتون است که خاصیت ضد التهابی دارد. اولئوکانتال یک ترکیب آلی طبیعی است که در روغن زیتون موجود است. اولئوکانتال یک استرتیروسل می باشد که ساختار شیمیایی آن مربوط به اولئوروپین می باشد که آن هم در روغن زیتون موجود می باشد. مطالعات اخیر نشان می دهد که اولئوکانتال نه تنها خاصیت ضد التهابی دارد بلکه خواص آنتی اکسیدانی خوبی نیز دارد. باتوجه به اینکه اولئوکانتال در روغن زیتون فرابکر موجود است ولی غلظت آن بستگی به طیف وسیعی از عوامل از جمله انواع زیتون، میزان رسیدگی زیتون و... دارد. بهترین راه برای چک کردن اولئوکانتال موجود در روغن زیتون مزه مزه کردن روغن زیتون و چگونگی شدت گزش گلو می باشد. هر چه گزش گلو بیشتر باشد اولئوکانتال آن هم بیشتر است.

اثر امگا 3 در کاهش التهاب

درک این مسئله که امگا 3 چه مزایایی برای بدن دارد باعث می شود که بدانیم چرا باید حتما در رژیم غذایی ما باشد. محققان دریافتند امگا3 در کاهش التهاب تاثیر زیادی دارد ولی تا این اواخر هیچ کس از خواص امگا3 اطلاع دقیقی نداشت. در یک سیستم ایمنی بدن سالم موجب درمان التهاب های معمولی و همچنین بدن را از عفونت محافظت می کند. پاسخ ایمنی بیش از حد فعال منجر به تخریب بافت ها می شود. امگا 3 به ترکیبات قوی تر تبدیل می شود و نقش ترمز در این فرایند فعال را دارد. در واقع امگا3 به ترکیباتی که 10000 بار قوی تر از اسید های چرب اولیه تبدیل می شود. ترکیبات جدید شامل ریزولوین می باشد که به درمان التهاب و پایان دادن به آن کمک می کند.


منبع:


   محاسبه میزان اضافه وزن