تغذیه و سلامت

روغن کنجد بکر چه تفاوتی با روغن کنجد تصفیه شده دارد؟

روغن خام که به روش پرس سرد(تحت جکهای هیدرولیکی) استحصال شده است، با فشار از تعداد زیادی طبقات با پارچه های فیلتری با تار و پود متراکم عبور داده می شود و تصفیه فیزیکی می شود و خاک و ناخالصی های روغن از آن جدا میگردد و رنگ روغن طلایی می گردد که روغن بکر نام دارد.


روغن بکر برای سالاد و آن هم در صورتی مطلوب است که دانه تحت کشت ارگانیک باشد و از سموم گیاهی استفاده نشده باشد. همچنین مزرعه مورد کشت به لحاظ فلزات سنگین موجود در خاک آن مطلوب باشد.

همچنین روغن بکر بدلیل داشتن اسیدهای چرب آزاد، اسیدهای چرب سنگین ، آلدئیدها و آلکالوئیدهای و سموم کشاورزی به هیچ وجه نباید حرارت داده شود و نباید جهت مصارف سرخ کردنی و پخت و پز استفاده گردد و فقط در سالاد مورد استفاده می باشد.

بطور خلاصه منظور از تصفیه روغن کنجد:

اسیدهای چرب آزاد موجود در روغن کنجد بکر گرفته شده و بعنوان ماده مصرفی در صنایع گریس سازی و صابون سازی استفاده می گردد. آلدئید ها و آلکالوئید های فوق مضر برای سلامتی انسان همچنین پر اکسید به عنوان رادیکال های آزاد سرطان زا از روغن کنجد بکر حذف می گردد. خاک و سموم کشاورزی و همچنین عوامل بیماری زای چسبنده به ذرات روغن کنجد بکر گرفته می شود.

مراحل تصفیه روغن در خلاء انجام میگیرد به همین دلیل بر روی ساختار مولکولی روغن تاثیری ایجاد نمی شود و خواص و ویتامینهای روغن حفظ می گردد.

روغن کنجد تصفیه شده دلوین به دلیل حذف مواد مضر مذکور و همچنین داشتن بالاترین نقطه دود در بین سایر روغن های گیاهی مناسب برای سرخ کردن و پخت و پز و سالاد می باشد.


منبع: محصولات غذایی دلوین


   محاسبه میزان اضافه وزن