تغذیه و سلامت

خواص روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل دارا بودن مقادیر فراوانی از اسیدهای چرب تک اشباع نشده، امگا ۳، ویتامین K و ویتامین E باعث کاهش بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. این مواد مغذی به وسیله کاهش التهاب، کم کردن LDL کلسترول، پایین آوردن فشار خون، کاهش لخته‌های خونی و نیز بهبود عملکرد آندوتلیال، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می‌دهند.


روغن زیتون دارای آنتی اکسیدان های قوی مثل پلی فنول ها و فلاوونوئیدها می باشد که این آنتی اکسیدان ها باعث کاهش پراکسیداسیون چربی ها در بدن و به دنبال آن کاهش استرس اکسیداتیو می شوند. در نتیجه بدن را از صدمه رادیکال های آزاد حفظ می کند و بدین طریق باعث کاهش ابتلا به انواع سرطان‌، خصوصاً سرطان پوست، روده و سرطان سینه در زنان می شود، تحقیق روی سلول‌های سرطان سینه در زنان نشان می دهد اسید اولئیک روغن زیتون اثر ژن سرطان زای این بیماری را در زنان کاهش می‌دهد.

روغن زیتون به علت داشتن سیتواسترول‌ها مانع جذب کلسترول در روده کوچک می‌ شود و جذب عناصر معدنی مثل کلسیم، منیزیم و آهن را افزایش می‌‌ دهد. روغن زیتون ملین است و از یبوست جلوگیری می‌ کند همچنین انگل‌ها و کرم‌های روده را از بین می ‌برد.

از دیگر خواص روغن زیتون می توان به کاهش التهابات روماتیسمی، جلوگیری از سنگ‌های صفراوی و بیماریهای مربوط به صفرا، تقویت نیروی جنسی، کاهش احساس درد به دلیل وجود ماده‌ای به نام اوله آکانتال در روغن زیتون ، درمان چاقی، باعث نرمی، لطافت و تقویت مو ها شده و در درمان شوره سر ، ریزش و سفیدی مو بسیار موثر است، در از بین رفتن چین و چروک پوست مفید و باعث لطافت، نرمی و شادابی پوست میگردد و همچنین از پیری زودرس جلوگیری میکند.


منبع: محصولات غذایی دلوین


   محاسبه میزان اضافه وزن