تغذیه و سلامت

قرص زینک چیست؟

قرص زینک چیست؟
قرص زینک (Zinc) یک مکمل غذایی است که حاوی عنصر روی و برخی از ویتامین‌ها از قبیل گروه ب و ث می‌باشد. روی (زینک) یکی از عناصر مهم و ضروی است که نقش‌های بسیار مهم و حیاتی در بدن انسان ایفا می‌کند. عنصر روی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، تولید پروتئین، تولید کلاژن، حفظ سلامت سیستم بینایی، ترمیم زخم، مقابله با استرس، سلامت پوست، استحکام ناخن‌ها و تقویت ساختار مو نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند.


علایم کمبود روی در بدن:
1.  ضعف سیستم ایمنی
2.  تاخیر در بهبود زخم‌ها
3.  تاخیر در رشد کودکان و نوجوانان
4.  ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی مثل سرماخوردگی به صورت مکرر
5. ریزش مو و نازک شدن تارهای مو
6. ناتوانی جنسی در مردان
7. بی‌اشتهایی
8.  از دست دادن حس بویایی و چشایی
9. ضعف
10. لکه‌های سفید زیر ناخن‌ها
11. مشکلات پوستی

زینک در هوا، خاک، آب و مواد غذایی وجود دارد. بنابراین علاوه بر مصرف مکمل روی، برخی از مواد غذایی می‌توانند کمبود روی را در بدن جبران کنند. بهترین منابع غذایی حاوی روی شامل گوشت گاو و گوساله، بادام زمینی، کنجد، غذاهای دریایی از قبیل میگو، ماهی و صدف و تخم کدو می‌شود. همچنین این عنصر به میزان کمتر روی در تخم‌ مرغ، اسفناج، نخودفرنگی و قارچ یافت می‌شود. 
مقدار و نحوه مصرف قرص زینک
دوز و مدت زمان مصرف مکمل‌های روی باید توسط پزشک مشخص گردد. به طور معمول زنان روزانه 5 الی 8 میلی‌گرم و مردان 8 الی 11 میلی‌گرم و کودکان 2 الی 5 میلی‌گرم روی نیاز دارند. 
توجه: مصرف طولانی‌مدت و یا دوز بالای مکمل‌های روی باعث اختلال در جذب عنصر مس و تخلیه ذخایر آن در بدن می‌شوند که سبب بروز مشکلات جدی از قبیل کم خونی، ضعف، ریزش مو و غیره می‌گردد.
دلوین انتخاب سلامتی💚


منبع: محصولات غذایی داوین


   محاسبه میزان اضافه وزن