تغذیه و سلامت

روغن زیتون و تاثیر آن بر روی سرطانها؟

مطالعات نشان می دهد روغن زیتون در کاهش بروز خطر برخی از سرطان ها، مخصوصا سرطان سینه، روده بزرگ، تخمدان، رحم، پروستات موثر است.

یک مطالعه که در ژانویه 2005 در مجله آنکولوژی به چاپ رسید، بیان شد که اسید اولئیک ( یکی از اجزا اصلی روغن زیتون) توانایی کاهش اثر آنکوژن را دارد. ( آنکوژن ژنی است که سلول میزبان را به سلول سرطانی تبدیل می کند) این آنکوژن خاص با رشد سریع سرطان پستان وابسته می باشد نتیجه گیری محققان این بود که اسید اولئیک زمانی که با دارو درمانی ترکیب می شوند باعث تحریک خود تخریبی تهاجمی سلول های سرطانی مقاوم به دارو می شود. در نتیجه به درمان سرطان کمک می کند. در مطالعات انجام شده روغن زیتون تاثیر مثبتی را روی سرطان پروستات و رحم دارد.


مصرف رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش میزان ابتلا به  سرطان مرتبط است. بنابراین مصرف ترکیبی از مقادیر بالایی از سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار و مصرف مقدار محدودی از چربی های غیر اشباع مثل روغن زیتون باعث جلوگیری از بروز سرطان می شود. اسید های چرب امگا9 (اسید اولئیک) و برخی ترکیبات جزئی خاص که از تاثیرات بیولوژیکی روغن زیتون حاصل می شوند از طریق مکانیسم مولکولی متفاوت در مراحل مجزای رشد و توسعه سرطان بر آن عمل می کند.

روغن زیتون و سرطان سینه

در تحقیقاتی که در سال 2003 در مجله بین المللی سرطان منتشر شد بیان شد که روغن زیتون باعث کاهش سرطان پستان در موش ها شده است. میزان تحریک سرطان در رژیم های غذایی روغن ذرت و روغن زیتون و رژیم غذایی کنترل شده مورد بررسی قرار گرفت، نتیجه این تحقیق این بود که تحریک سرطان در روغن ذرت بیشتر از رژیم غذایی کنترل شده بود در حالی که در رژیم روغن زیتون کمتر از رژیم کنترل شده بود.

یک مطالعه در سال 2009 تاید کرد پلی فنول های موجود در روغن زیتون که از نوع HER-2 هستند در مبارزه با سرطان پستان موثر است. لازم به ذکر است برای اینکه پلی فنول موجود در روغن زیتون از بین نرود نباید در معرض حرارت بالا قرار گیرد.

روغن زیتون و سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یکی از شایع ترین سرطان هاست که باعث مرگ می شود. مطالعه بر روی حیوانات نشان داده شده که رژیم های غذایی چرب باعث افزایش رشد تومور های بزرگ می شود. اما چربی های مختلف اثرات متفاوتی دارند.

پزشکان در تحقیقاتی اثر روغن زیتون بر سرطان روده بزرگ را با دیگر روغن ها بررسی کردند. محققان اثر رژیم غذایی سرشار از روغن گلرنگ، زیتون و روغن ماهی را بر روی سه گروه از موش ها مورد بررسی قرار دارند. بعد از پنج ماه گروهی از موش ها که روغن گلرنگ مصرف کرده بودند میزان رشد تومور دو برابر سایر گروه ها بود. همچنین نرخ رشد سرطان روده در گروهی که روعن زیتون مصرف کرده بودند کمتر از گروهی بود که روغن ماهی مصرف کرده بودند.

معلوم نیست چه خاصیت ویژه روغن زیتون باعث کاهش بروز تومور روده می گردد. روغن زیتون حاوی اسید چرب غیر اشباع N9 می باشد که ساختار متفاوتی با گلرنگ و روغن ماهی دارد. محققان بر این باورند که احتمالاروغن زیتون مواد شیمیایی که باعث التهاب در روده بزرگ می شود را کاهش می دهد.

روغن زیتون و سرطان تخمدان

در یک مطالعه که در میلان در سال 2002 منتشر شد. زنانی که روغن زیتون مصرف می کنند حفاظت بهتری در برابر سرطان تخمدان دارند. این بررسی در رژیم غذایی نزدیک به 3500 زن ایتالیایی انجام شد. 1031 نفر مبتلا به سرطان تخمدان و 2411 نفر بدون سابقه سرطان. زنانی که بیشترین میزان مصرف روغن زیتون (دو قاشق غذاخوری در روز) را داشتند کمترین میزان سرطان تخمدان را داشتند.(30 درصد کمتر از متوسط مبتلایان به سرطان)

روغن زیتون و سرطان پروستات

سایت مقابله با سرطان پروستات دائما به مصرف روغن زیتون و آواکادو توصیه می کند نه روغن های دیگر، چرا که ممکن است رشد سرطان را بیشتر یا هیچ اثری روی آن نداشته باشند مصرف زیاد سبزیجات و غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدان مجزا مثل چای سبز و روغن زیتون برای جلوگیری از سرطان پروستات بسیار مفید است.

روغن زیتون و سرطان پوست

مطالعه ای در سال 2001 در ژاپن انجام شد که دریافتند موش های بی مو که در معرض نور مخرب آفتاب قرار گرفته بودند و سپس با روغن زیتون آنها را تسکین دادند، رشد سرطان پوست کاهش یافته بود احتمالا وجود آنتی اکسیدان ها در روغن زیتون می تواند به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند. نور خورشید DNA را از بین می برد و باعث ایجاد رادیکال آزاد می شود. تخریب اکسیدی را به دنبال دارد روغن زیتون حاوی پلی فنول ها و دیگر آنتی اکسیدان های طبیعی است که می توانند از نوعی تخریب که منجر به سرطان می شود را جلوگیری کنند.

یک مطالعه در ایرلند نشان می دهد لیکوپن موجود در گوجه فرنگی وقتی با روغن زیتون مخلوط شود ترکیب موثری جهت جلوگیری از سرطان پوست ایجاد می کند. وقتی این غذاها با هم خورده شود معادل یک کرم ضد آفتاب با فاکتور پایین ایجاد می کند.


منبع:


   محاسبه میزان اضافه وزن